Menü Kapat

ROTADIM

Adım Adım Oluşumu ve İyilik Peşinde Koşmak

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur.
Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.
Adım Adım Oluşumu, yardımseverlik koşusu yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurar, yönetir ve geliştirir.
2017 sonu itibariyle 40 bin+ gönüllü koşucusu ve 300 bin+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK larına aktarılan kaynak 35 milyon+ TL’ye ulaşmıştır.
Adım Adım, hepimizin bireysel bağışın gücünün farkına daha fazla varmamızı sağlamıştır.
Bütün gönüllü koşucuların, tek tek bağışçıları sayelerinde ortaya koydukları ‘başarılar’ beraberinde ilham verici hikayeleri de taşımaktadır.

TOFD

1998 yılında omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır.
Derneğin birincil hedeflerinden biri yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır.
Türkiye’de 150 bin üzerinde omurilik felçlisinin olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın %90”ı tekerlekli sandalyeye ve bir başka kişiye bağımlı yaşamak durumunda kalmaktadır.
Hareket anlamında başkasını bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan engelliler için akülü tekerlekli sandalye tam anlamıyla özgürlüğü ifade etmektedir.

ROTADIM

Rotadım, Kulübümüzün yardımseverlik koşusu takımıdır. Yardımseverlik koşusu, fon yaratmanın, kaynak yaratmanın en etkin, sağlıklı ve keyifli yollarındandır.
Kuruluşundan bu yana başka hayatlarda fark yaratmak için pek çok başarılı proje yürütmüş Kulübümüz, Rotadım ile yıllardır farklı platformlarda iyilik peşinde koştuğu projelerine bir yenisini eklemiş oldu. Maratonlarda iyilik peşinde koşmaya, farkındalık yaratmaya, bağış toplamaya başladı.
Rotadım ilk koşusunu 2017 İstanbul Maratonu’nda 10 üyemiz ve değerli eşleriyle TOFD yararına yaptı.
Kulübümüzün, Rotaryen Dostlarımızın ve tüm bağışçılarımızın desteğiyle 53.000 TL bağışa ulaştı. 16 akülü tekerlekli sandalye alımına aracılık etmenin paha biçilemez mutluluğunu yaşadık. Sandalyeler engelli dostlarımıza özgürlük oldu.
TOFD için yardımseverlik koşusu yapan tüm kurumsal takımlar arasında 1. olmamız da bizi yeni projelerimiz için heyecanlandırdı.

İlk yardımseverlik koşumu 2013’te yapmıştım. Aynı zamanda ilk koşum, ilk maratonumdu. Farkındalık yaratarak bağış toplamakta da koşmakta da tecrübem yoktu. O günden bugüne dek, her sene 1 kez gerçekleştirdiğim yardımseverlik koşularında çok şey öğrendim, hayatıma eşsiz bir dokunuşu oldu.
Sınırlarını kendimizin bile tahmin edemeyeceği gücümüz, etki alanımız olduğunu farkettim. İyiliğin küçük bir kıvılcımla çığ gibi büyüyen müthiş gücünü gördüm. Birlikte topladığımız 68.000 TL bağış, yarattığımız farkındalık, değiştirdiğimiz hayatlardaki desteklerinize minnettarım.

30 Ağustos Cuma hayatımın en uzun, en zor koşusunu yapmak üzere, kurumuş Tuz Gölü’nde Runfire Salt Lake Ultra Trail de 160 km koşacağım. Adımlarımı yine TOFD yararına atacağım. Çünkü özgürce hareket edemeden eğitime, sağlığa, sanata…hayata ulaşmak çok zor. Bedeli 4200 TL olan akülü tekerlekli sandalyeler sayesinde engelli dostlarımız özgürce yaşayabiliyor.
Sizce de hiç tanımadığımız 3 engelli dostumuzun sayemizde daha mutlu olacağını bilmek tüm çabalara değmez mi?

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Ebru İney

el1
EI_2
el3
el4
el5
el6
el7
el8
el9
el10
el11
el12
el13
el14
el15
previous arrow
next arrow
el1
EI_2
el3
el4
el5
el6
el7
el8
el9
el10
el11
el12
el13
el14
el15
previous arrow
next arrow